Opis projektu
Celem projektu jest ograniczenie populacji zwierząt domowych i wolno żyjących, co zminimalizuje liczbę zwierząt trafiających do schronisk oraz żyjących na wolności. Kastracje zwierząt domowych oraz ich czipowanie to jedyna metoda zapobiegania bezdomności zwierząt. Ponadto projekt przyczyni się do ochrony populacji ptaków, która drastycznie spada z uwagi na wzrastająca liczbę kotów wolno żyjących.
Lokalizacja projektu, miejsce realizacji projektu
Miasto Koszalin
Uzasadnienie dla planowanych działań
Kastracje zwierząt domowych oraz ich czipowanie to jedyna skuteczna i humanitarna metoda zapobiegania bezdomności, która eliminuję przyczynę problemu a nie walczy tylko z jego skutkami, czym jest gromadzenie zwierząt w schronisku. Dodatkowo zabłąkane zwierzęta, które dzięki akcji będą oznaczone czipem, szybko wrócą do właściciela i tym samym nie obciążą miasta kosztami związanymi z przyjęciem i utrzymaniem psa/kota w schronisku. Z zabiegu skorzystają właściciele zwierząt, ale pozytywne aspekty masowej kastracji odczują wszyscy mieszkańcy. Zminimalizowanie liczby małych, chorych i umierających bezdomnych zwierząt wpłynie korzystnie na poprawienie jakości życia zwierząt i ludzi, a także na pozytywny wizerunek miasta, redukcję nakładów finansowych na opiekę nad zwierzętami bezdomnymi.
Odbiorcy projektu
Mieszkańcy miasta Koszalin, szczególnie właściciele psów i kotów oraz opiekunowie kotów wolnożyjących
Opis realizacji
Zrealizowano:
18 zabiegów kastracji kocurów należących do osób zamieszkałych w Koszalinie,
26 zabiegów sterylizacji kocic należących do osób zamieszkałych w Koszalinie,
12 zabiegów kastracji psów należących do osób zamieszkałych w Koszalinie,
12 zabiegów sterylizacji suk należących do osób zamieszkałych w Koszalinie,
17 zabiegów kastracji, znakowania kocura wolno żyjącego wraz z przetrzymaniem po zabiegu przez okres 48 godz.,
24 zabiegów sterylizacji, znakowania kotki wolno żyjącej wraz z przetrzymaniem po zabiegu przez okres 48 godz.,
32 zabiegi elektronicznego znakowania zwierząt należących do osób zamieszkałych w Koszalinie wraz z rejestracją w bazie danych Safe Animal,
36 kuracji profilaktycznych i prozdrowotnych ograniczających występowanie zakażeń pasożytniczych u kotów wolno żyjących (z tego: 23 odrobaczeń i 13 odpchleń).
Komórka / jednostka organizacyjna odpowiedzialna za realizację
Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska